Hosting czyli miejsce na stronę

Hosting, usługa hostingowa, często też zwana po prostu „serwer”. Każdy kto posiada stronę www musi ją fizycznie gdzieś umieścić. W tym celu od wyspecjalizowanej firmy wynajmuje się część serwera – jest to tak zwana „usługa hostingowa”, w skrócie „hosting”, często też skrótowo nazywana „serwer” - oczywiście mało kto prowadzi na tyle dużą i obciążoną ruchem stronę aby potrzebować zasobów całego serwera, stąd z powodów ekonomicznych wynajmuje się część jego zasobów (powierzchni, pamięci, procesora).

Wraz ze wspomnianą usługą hostingową typowo otrzymujemy zestaw narzędzi (panel administracyjny), umożliwiający zarządzanie dostępnym miejscem, skrzynkami email przypisanymi do domen, domenami, bazami danych i innymi ustawieniami.

Sprzedaż usług hostingowych to pole do popisu dla usługodawców i niestety z racji skomplikowania tematu, także pole do sporych nadużyć oraz manipulacji.

Typowo, tak jak w innych usługach notorycznym trikiem jest sprzedawanie usługi taniej na pierwszy rok, a w następnym droższej o kilkadziesiąt lub więcej procent. Jeśli ktoś nam proponuje usługę która jest podejrzanie tania, sprawdźmy dokładnie co nas czeka w następnych latach, uchroni nas to od drogich niespodzianek w najmniej spodziewanym momencie.

Kolejna kwestia to bazowanie na niewiedzy – jeśli mamy małą stronę internetową, 1GB miejsca może się okazać wystarczające, zależnie od tego czy planujemy skrzynki firmowe i w jakiej ilości / wielkości. Usługodawcy prześcigają się w promowaniu parametrów, które dla osoby niezorientowanej mogą wydawać się ważne, jednak kupowanie usługi hostingowej o pojemności powiedzmy 30GB, gdy możemy użyć tylko jednej bazy danych (bo takie limity ustalił usługodawca), w wielu przypadkach mija się z celem. Jeśli planujemy prowadzić duży portal, który będzie potrzebował wiele miejsca na pliki, taka usługa także nie będzie optymalna, ponieważ duży portal oznacza duże obciążenie, a najprostsze konta hostingowe mają poważne ograniczenia w tym zakresie. Zanim więc kupimy „hosting” najlepiej poradźmy się kogoś, kto ma większe od nas doświadczenie, a kto doradzi nam rozwiązanie optymalne, nie skutkujące drenażem kieszeni i niespodziankami przy następnej fakturze.
Formularz kontaktowy