Co będzie potrzebne

Większość osób stających przed potrzebą stworzenia strony www, nie miała nigdy styczności z nomenklaturą używaną przez programistów / administratorów. Dlatego postaram się wyjaśnić, co tak naprawdę będzie potrzebne do stworzenia pełnowartościowego projektu, oraz opisać każdą kwestię w skrócie, aby ułatwić poruszanie się w gąszczu skomplikowanych pojęć.

 

  1. Domena czyli adres naszej strony – nazwa którą wraz z rozszerzeniem (po kropce np. .pl) użytkownik będzie musiał wpisać aby przejść na naszą stronę w sieci. Ma znaczenie zarówno wizerunkowe (będziemy ją przecież umieszczać na naszych wizytówkach i innych materiałach reklamowych) jak i duży wpływ na to jak łatwo będzie naszą stronę pozycjonować (promować) w sieci w późniejszym czasie.

  2. Miejsce na serwerze – tzw. hosting lub usługa hostingowa – ponieważ kupowanie osobnego serwera w celu trzymania jednej strony www oraz jego konfiguracja, jest nieopłacalna ekonomicznie, trzeba skorzystać z usługi firmy udostępniającej miejsce na serwerze za opłatą, zazwyczaj roczną lub miesięczną. Warto ostrożnie traktować promocje i zasięgnąć informacji co do konkretnych wymagań, które muszą być spełnione aby uruchomić naszą stronę www. Często firmy kuszą klientów różnego rodzaju bonusami, ogromną ilością miejsca które nie zostanie wykorzystane, a w efekcie kończy się to jedynie drenażem portfela. Celowo oferuje się na pierwszy rok konto hostingowe za bardzo niską cenę, aby w następnym cena wzrosła o kilkaset procent – mechanizm jest prosty – firma oferująca promocję liczy, że klientowi zabraknie motywacji aby przenosić swój serwis lub serwisy, i będzie wolał zapłacić kilkaset złotych dla świętego spokoju.

  3. Elementy graficzne/zdjęcia – w przypadku prostej strony www są tak naprawdę możliwe jedynie dwie sytuacje – albo mamy już logo i inne elementy które możemy wykorzystać na stronie, albo będziemy musieli zlecić zrobienie ich grafikowi. W przypadku zdjęć jeśli nie zajmujemy się przynajmniej entuzjastycznie fotografią, warto zlecić zrobienie ich komuś kto zna się na tym lepiej. Umieszczanie na dobrze wyglądającej stronie www zdjęć wyglądających jak z „komórki” zniweczy całą pracę włożoną w projekt graficzny i układ odstraszając klientów.

  4. Teksty na stronę – część często zaniedbywana. Notorycznym błędem jest pisanie „wypracowań” i umieszczanie zbyt dużej ilości tekstu na stronie www. Strona www nie jest książką, którą czytamy wieczorem przy lampce wina leżąc na wygodnym łóżku, tylko czymś co często przeglądamy na ekranie smartfona pędząc z jednego spotkania na drugie. Trzeba szybko i umiejętnie zdobyć uwagę klienta i przekazać mu niezbędne informacje. Inaczej jesteśmy na straconej pozycji.

 

Jak widać wykonanie udanego projektu wymaga szeregu działań angażujących nasz czas i uwagę. Idealnie by było, gdyby osoba/firma tworząca nasz projekt była w stanie wykonać większość z tych działań za nas, proponując do tego uczciwe warunki (chociażby w przypadku kosztów utrzymania domeny czy serwera).

 

Zapraszam do współpracy przy tworzeniu satysfakcjonujących i skutecznie działających stron www.
Formularz kontaktowy